Týden vědy – matematická sekce 4.C a 8.A na výletě

V rámci Týdne vědy pořádaného Akademií věd se skupina studentů 4.C a 8.A vydala ve středu 6.11.2024 na přednášky do Matematického ústavu AV.

Pohled Tomáše Hnízdila, Matěje Ešky, Kuby Šumery a Jana Pončíka ze 4.C můžete číst dále:

První přednáška se zaměřila na složité výpočty prováděné počítači, které umožňují projekty jako starty raket do vesmíru či stavbu přehrad, například na Orlíku. K výpočtům se používaly dnes již zastaralé počítače, na které často nebylo spolehnutí, což je obdivuhodné. Tyto vyvíjející se technologie posouvají možnosti ve vědě a stavebnictví. (RNDr. Jan Papež, Ph.D.: Není nula jako nula, aneb o nepřesnostech v náročných výpočtech)

Druhá přednáška se věnovala řešení lineárních rovnic a nerovnic. Ukázala, jak tyto základní matematické principy využít při plánování a optimalizaci v běžném životě. Jako například, složité výpočty pro čas strávený cestou do práce. (RNDr. Monika Balázsová, Ph.D.: Tajemství nelineárních rovnic: Jak najít řešení pomocí iterativních kouzel)

Na třetí přednášce jsme se dozvěděli o historii čísla π a o Archimédovi, který jej přibližně spočítal bez dnešních elektronických vymožeností. Tento významný objev nadále ovlivňuje matematiku a vědu. (doc. RNDr. Tomáš Vejchodský, Ph.D.: Archimédův výpočet čísla π)

Osobně se mi nejvíce líbila 1. přednáška, pan matematik o tématu hovořil velice zaujatě s velkými znalostmi. 

Chlapci museli, bohužel, odjet dříve, ale ostatní stateční účastníci si vyčkali na poslední přednášku, která se nám všem zůstavším líbila, troufám si tvrdit za všechny, nejvíc. Byla o asymetrickém šifrování, tedy jevu, který používáme v podstatě každý den – při přihlašování do internetového bankovnictví, při digitálním podpisu atd. Přednášející nám ukázal matematiku, která za tím vším je, představte si, toto šifrování navazuje na myšlenky Leonarda Eulera z 18. století. (RNDr. Michal Hrbek, Ph.D.: Asymetrické šifrování)