Sete 2022

Viktorie Štajnerová (7.A)

Hned na úplném začátku září se skupina 44 studentů GVH, za doprovodu našich milých paní profesorek Hoškové, Pintové a Čížkové, vydala na týdenní poznávací zájezd do Francie.

Vyjeli jsme v pátek 2. září okolo šesté hodiny z Hořovic. V autobusu panovala skvělá nálada a všichni se těšili na nové zážitky. V sobotu ráno jsme konečně dorazili na naši první zastávku – Pont du Gard. Naší druhou sobotní zastávkou bylo město Avignon. Viděli jsme všechny nejznámější památky, jako je například Le pont de Saint-Bénézet nebo papežský palác. Nakonec jsme měli v Avignonu chvíli rozchod, abychom si mohli zajít na něco dobrého nebo jen prozkoumat uličky tohoto krásného města. Po prohlídce Avignonu jsme se přesunuli do našeho prvního francouzského ubytování, do Hotelu F1, kde jsme strávili jednu noc.

Další den jsme v hotelu posnídali a plni nových sil jsme se vydali objevovat další krásy Francie. Tentokrát bylo naším cíle město Arles. Prošli jsme si všechny významné památky, jako je třeba amfiteátr. Dále jsme se přesunuli do Saintes-Maries-de-la-Mer, kde jsme se zašli podívat na pláž a následně nasedli na loď, ze které jsme mohli obdivovat krásy Camargue. Viděli jsme růžové plameňáky, černé býky a bíle koně. Následně jsme nasedli zpátky do autobusu a vyrazili do našeho dalšího ubytování – kempu Le Castellas, který se nachází u města Sète. Bydleli jsme v mobilhomech. Mobilhomy se skládaly ze tří dvoulůžkových pokojů, kuchyně, koupelny a toalety. Ke každému domečku také patřila  prostorná terasa, kde jsme trávili večery.

Třetí den bylo naší první destinací město Montpellier, kde jsme se prošli po známém Place de la Comédie a obdivovali další památky, jako je například Arc de Triomphe. Druhou pondělní zastávkou byly solné doly u města Aigues Mortes. Poslední zastávkou bylo samotné město Aigues Mortes.

V úterý bylo naším hlavním cílem město Carcassonne. Největší dominantou tohoto města je velký hrad, který jsme si celý prošli. Dále jsme nakoukli i do postranních uliček se spoustou kavárniček, restaurací a obchůdků. Po cestě zpátky do kempu jsme se ještě zastavili u Canalu du Midi. 

Středa byla naším posledním celým dnem. Čekala nás prohlídka města Sète, u kterého jsme bydleli. Každou středu se zde koná velký trh, kde místní prodávají nejrůznější francouzské speciality, víno, sladkosti, ale i kosmetiku, či oblečení. Další zastávka byla velkým zážitkem i výzvou pro mnohé z nás. Ochutnávali jsme totiž ústřice.

Poslední den, tedy ve čtvrtek, už byl program zcela jiný. Ráno jsme předali mobilhomy a šli se na pláž rozloučit s mořem. Ještě před odjezdem jsme měli společný pique-nique, při kterém jsme si pochutnali na francouzských delikatesách. Pak už jsme všichni nasedli do autobusu a vydali se vstříc naší úplně poslední zastávce, kterou byl Viaduc de Millau. 

Domů, před budovu GVH, jsme dorazili v pátek ráno okolo 9 hodiny, všichni plní nových nezapomenutelných zážitků.